Krenoterapia – kuracja pitna wodami leczniczymi
Krenoterapia to Kuracja pitna która stanowi jedną z najstarszych metod zdrowotnych. Jest to terapia wodami leczniczymi stosowana w lecznictwie uzdrowiskowym. Polega ona na przyjmowaniu określonej objętości wód leczniczych od 1 do 3 razy dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Taka kuracja wywiera pozytywny wpływ na organizm dzięki bogatemu składowi chemicznemu, ilościom wody oraz temperaturze jej podawania.Wody lecznicze pite w uzdrowiskach regulują także poziom elektrolitów w organizmie i przyspieszają powrót do zdrowia po przebytej chorobie.
Wody lecznicze, nadające się do uzdrowiskowego lecznictwa to:
- wody kwasowęglowe,
- szczawy,
- wody siarczkowo-siarkowodorowe,
- wody siarczanowe,
- wody chlorkowo-sodowe,
- wody żelaziste,
- wody jodkowe,
- wody fluorkowe,
- wody radonowe.
Jak stosować krenoterapię?
Kuracja pitna proponowana jest pacjentom w wielu polskich uzdrowiskach. Aby leczenie wodami było skuteczne, takie postępowanie powinno trwać minimum trzy tygodnie, przez 6 dni w tygodniu. Ważne jest aby ściśle trzymać się zaleceń lekarskich co do rodzaju wody leczniczej, jej dawki, temperatury, szybkości picia i częstotliwości przyjmowania. Zdrowa woda pita jest w specjalnych pojemniczkach, zwanych pijałkami. Zazwyczaj przyjmuje się ją trzy razy dziennie, przed posiłkami (około godzinę przed jedzeniem). Jednak w niektórych przypadkach stosuje się większą ilość podań wody oraz zaleca się by była ona wypijana po posiłku.
Ważna dla terapii jest także temperatura wody źródlanej: czasem lepsza będzie temperatura wyższa (zbliżona do ciepłoty ciała człowieka – 36,6 stopni Celsjusza), innym razem – korzystniejsza okaże się chłodniejsza woda.
Działanie wód leczniczych
Wody lecznicze w Polsce wykazują wiele korzystnych właściwości, Przede wszystkim wspomagają suplementację niedoborów mineralnych, jak również zaopatrują organizm w odpowiednią dawkę żelaza, wapnia, jodu, magnezu i potasu. Wody alkaliczne wyróżniają się również dobroczynnym wpływem na układ trawienny: m.in. regulują funkcjonowanie systemu pokarmowego. Ponadto kuracjusze prawidłowo korzystający z krenoterapii zauważają poprawę działania układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, moczowego i hormonalnego. Co więcej, pitne źródła redukują niedokrwistość oraz niwelują niedostatki żelaza. Pomagają także w rekonwalescencji po przebytej chorobie.
Krenoterapia – przeciwwskazania
Poza dobrotliwymi właściwościami zdrowotnymi uzdrowiskowych wód alkalicznych należy pamiętać, że istnieją też przeciwwskazania do ich stosowania. Warto to wiedzieć zanim zdecydujemy się na taki rodzaj terapii. Nie zaleca się korzystania z krenoterapii osobom zmagającym się z takimi chorobami jak m.in. niewydolność krążenia, ostra kamica nerkowa, żółtaczka, przewlekłe schorzenia jamy brzusznej, czynna choroba wrzodowa, biegunka, astma oskrzelowa i inne.
Nawet jeśli leczymy się na którąś z wymienionych dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem to on ostatecznie podejmie decyzje co do stosowanej terapii i czy możemy skorzystać z dobrodziejstw wód uzdrowiskowych.